Skip to content

26 Sycamore LaneToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block232.30
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,812
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$272,100
49%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,900+5.4%
2024$9,393+13.7%
2023$8,261+0.5%
2022$8,223+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5336, Page 513

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5179, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4593, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1958