Skip to content

8 Sycamore LaneToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block232.30
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
32%
Improvement Value:$609,200
68%
Total Assessment$894,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,292+5.3%
2024$15,479+11.6%
2023$13,869+0.4%
2022$13,808+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 15825, Page 478Recorded6/12/2014

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 15713, Page 208Recorded12/20/2013