Skip to content

215 Riviera DriveToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block232.31
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,737+5.3%
2024$4,501+9.3%
2023$4,119+0.4%
2022$4,101+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 10403, Page 470

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5698, Page 624