Skip to content

305 Cutty CourtToms River, NJ 08753

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0305
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
54%
Improvement Value:$98,200
46%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,885+5.3%
2024$3,690-2.5%
2023$3,787+0.4%
2022$3,770+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,608DeedBook 19945, Page 1915Recorded3/6/2025

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 16321, Page 1586

Property Built

Built

Year Built: 1977