Skip to content

307 Cutty CourtToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$189,995
Last Sale Date
Oct 7, 2011

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0307
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
51%
Improvement Value:$108,400
49%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,070+5.2%
2024$3,867-1.7%
2023$3,934+0.4%
2022$3,917+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,995
DeedBook 15000, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1977