Skip to content

401 Schooner DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0401
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description1.5F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,390
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
55%
Improvement Value:$94,500
45%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,817+5.3%
2024$3,626-1.8%
2023$3,695+0.4%
2022$3,678+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900
Sq Ft1,390DeedBook 19213, Page 491Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 3785, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1978