Skip to content

403 Schooner DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0403
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
50%
Improvement Value:$116,700
50%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,222+5.3%
2024$4,011+3.8%
2023$3,865
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,872DeedBook 18969, Page 756Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,208DeedBook 18880, Page 449Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13393, Page 1869

Property Built

Built

Year Built: 1977