Skip to content

605 Bounty CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
May 1, 1984

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0605
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$129,700
53%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,458+5.2%
2024$4,236-1.3%
2023$4,292+181.0%
2022$1,527+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4203, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1978