Skip to content

901 Schooner DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2009

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC0901
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description1.5F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,390
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
55%
Improvement Value:$94,600
45%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,819+5.3%
2024$3,628-0.7%
2023$3,652+0.4%
2022$3,636+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976