Skip to content

1201 Lighthouse LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC1201
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
49%
Improvement Value:$119,700
51%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,276+5.3%
2024$4,063-5.4%
2023$4,294+0.4%
2022$4,275+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 17227, Page 1940

Property Built

Built

Year Built: 1985