Skip to content

1204 Lighthouse LaneToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block232
Lot1
QualifierC1204
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$135,100
54%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,557+5.3%
2024$4,329-1.8%
2023$4,409+0.4%
2022$4,390+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 16790, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1985