Skip to content

73 Moonlight CourtToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$563,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block232
Lot5.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,769
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
52%
Improvement Value:$189,400
48%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,241+11.0%
2024$6,526+9.1%
2023$5,983+0.4%
2022$5,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$563,000
Sq Ft1,769DeedBook 19662, Page 940Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,769DeedBook 19614, Page 706Recorded2/26/2024

Property Sale

Sale
$144,990
DeedBook 5714, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1999