Skip to content

67 Holly Tree LaneToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$136,990
Last Sale Date
Aug 20, 1999

Property Information

Block232
Lot7.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,552
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
51%
Improvement Value:$173,700
49%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+5.3%
2024$6,157+11.5%
2023$5,523+0.4%
2022$5,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$136,990
DeedBook 5731, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1999