Skip to content

1861 Hooper Avenue(Block 233.01 Lot 2.04)Toms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$8,250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block233.01
Lot2.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage39,412
Acreage6.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,924,000
64%
Improvement Value:$2,176,200
36%
Total Assessment$6,100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$111,146+5.3%
2024$105,594-3.9%
2023$109,912+0.4%
2022$109,428+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,250,000
Sq Ft39,412DeedBook 20195, Page 422Recorded11/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1970