Skip to content

95 Baywood DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Aug 19, 2015

Property Information

Block233.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,224
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
28%
Improvement Value:$293,400
72%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423+5.3%
2024$7,052+4.1%
2023$6,777+0.4%
2022$6,747+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 16173, Page 1978Recorded8/28/2015

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12717, Page 1975

Property Sale

Sale
$192,900
DeedBook 10094, Page 1542

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4936, Page 582

Property Sale

Sale
$74,590
DeedBook 4117, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1970