Skip to content

99 Westwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$69,440
Last Sale Date
Mar 25, 1983

Property Information

Block233.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,862
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
35%
Improvement Value:$218,700
65%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,098+5.3%
2024$5,794+2.9%
2023$5,630+0.4%
2022$5,606+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$69,440
DeedBook 4112, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1983