Skip to content

116 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block233.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,908
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
27%
Improvement Value:$248,800
73%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+5.3%
2024$5,899+21.2%
2023$4,869+0.4%
2022$4,847+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,908DeedBook 18763, Page 1364Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 16123, Page 1309Recorded7/2/2015

Property Sale

Sale
$59,990
DeedBook 4149, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1983