Skip to content

118 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 19, 1989

Property Information

Block233.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,942
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
25%
Improvement Value:$271,400
75%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621+5.3%
2024$6,290+4.3%
2023$6,030+0.4%
2022$6,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4805, Page 911

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4748, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1983