Skip to content

120 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block233.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,216
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
33%
Improvement Value:$185,300
67%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,052+5.2%
2024$4,800+17.7%
2023$4,079+0.4%
2022$4,061+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,216DeedBook 20219, Page 1789Recorded12/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$59,990
DeedBook 4168, Page 600