Skip to content

79 Blossom DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2002

Property Information

Block233.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,948
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
31%
Improvement Value:$231,600
69%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+5.3%
2024$5,809+8.9%
2023$5,333+0.4%
2022$5,310+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5723, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1970