Skip to content

106 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block233.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,637
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
29%
Improvement Value:$228,300
71%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+5.3%
2024$5,544+13.7%
2023$4,876+0.4%
2022$4,855+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,637DeedBook 19422, Page 752Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$295,500

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 17493, Page 1130Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 12705, Page 414

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5601, Page 924

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5131, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1974