Skip to content

96 Baywood DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block233.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,666
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
37%
Improvement Value:$195,200
63%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,634+5.3%
2024$5,352+0.4%
2023$5,331+0.4%
2022$5,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 16947, Page 916Recorded11/22/2017

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 15184, Page 319

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13773, Page 1524

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10281, Page 295

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5611, Page 800

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4771, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1983