Skip to content

138 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block233.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,867
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
30%
Improvement Value:$262,100
70%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,816+5.3%
2024$6,476+4.1%
2023$6,223+0.4%
2022$6,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,867DeedBook 19104, Page 477Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$71,440
DeedBook 4154, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1983