Skip to content

106 Maine StreetToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block233.05
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
23%
Improvement Value:$304,700
77%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+5.3%
2024$6,867+4.8%
2023$6,555+0.4%
2022$6,526+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,900
Sq Ft2,240DeedBook 18963, Page 1558Recorded3/24/2022

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5711, Page 793

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4438, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1983