Skip to content

111 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block233.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,216
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$172,900
63%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+5.3%
2024$5,018+7.0%
2023$4,689+0.4%
2022$4,668+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000
Sq Ft1,216DeedBook 19460, Page 1620Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4362, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1983