Skip to content

113 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 22, 2006

Property Information

Block233.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,216
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$182,500
66%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,074+5.3%
2024$4,821+9.6%
2023$4,399+0.4%
2022$4,380+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13187, Page 537

Property Sale

Sale
$57,990
DeedBook 4144, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1983