Skip to content

115 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$550,515
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block233.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,739
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
24%
Improvement Value:$297,800
76%
Total Assessment$391,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,139+5.3%
2024$6,782+8.3%
2023$6,260+0.4%
2022$6,232+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,515
Sq Ft1,739DeedBook 19517, Page 1012Recorded10/23/2023

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5420, Page 436

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4706, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1983