Skip to content

70 Almond DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
May 1, 2000

Property Information

Block233.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,756
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
33%
Improvement Value:$219,400
67%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,965+5.3%
2024$5,667-2.1%
2023$5,788+0.4%
2022$5,762+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 10091, Page 1923

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5587, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1965