Skip to content

90 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 23, 2004

Property Information

Block233.06
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,590
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
34%
Improvement Value:$195,500
66%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+5.5%
2024$4,865+2.3%
2023$4,754+0.5%
2022$4,731+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11989, Page 1152

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5516, Page 66

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5056, Page 39

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 3989, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1969