Skip to content

30 Almond DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 20, 2013

Property Information

Block233.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,593
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
37%
Improvement Value:$196,900
63%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+5.2%
2024$5,451+15.2%
2023$4,734+0.4%
2022$4,713+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15435, Page 1064

Property Built

Built

Year Built: 1966