Skip to content

42 Almond DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block233.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,821
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$265,300
74%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,510+5.3%
2024$6,185+16.5%
2023$5,308+0.4%
2022$5,285+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 11089, Page 1174

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10121, Page 1442

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5379, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1966