Skip to content

50 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block233.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,164
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
42%
Improvement Value:$159,200
58%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+5.6%
2024$4,479+11.2%
2023$4,029+0.5%
2022$4,010+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4985, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1967