Skip to content

58 Oak Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block233.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,280
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
38%
Improvement Value:$171,100
62%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$5,049+9.3%
2023$4,621+0.5%
2022$4,600+4.8%
2021$4,389+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13542, Page 1060

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5669, Page 120

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5255, Page 559

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4903, Page 785

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3647, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1970