Skip to content

131 Leaf LaneToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block233.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,029
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
33%
Improvement Value:$243,800
67%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628+5.3%
2024$6,297+17.2%
2023$5,373+0.4%
2022$5,350+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 16456, Page 1979Recorded7/25/2016

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 15370, Page 416

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 10913, Page 971

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 10145, Page 1743

Property Built

Built

Year Built: 1967