Skip to content

98 Beechtree DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Mar 21, 1984

Property Information

Block233.07
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,459
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
35%
Improvement Value:$202,200
65%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,652+5.3%
2024$5,370+2.8%
2023$5,221+0.4%
2022$5,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4191, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1966