Skip to content

67 Almond DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block233.08
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,592
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
37%
Improvement Value:$216,400
63%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,239+5.3%
2024$5,927+16.0%
2023$5,111+0.4%
2022$5,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10138, Page 1091

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5091, Page 407

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4798, Page 981

Property Sale

Sale
$77,900
DeedBook 4291, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1966