Skip to content

35 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Apr 26, 1990

Property Information

Block233.09
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,120
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
33%
Improvement Value:$194,600
67%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,258+5.3%
2024$4,996+1.4%
2023$4,926+0.4%
2022$4,904+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4831, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1964