Skip to content

31 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block233.09
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,040
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
38%
Improvement Value:$155,900
62%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,478+5.2%
2024$4,255-2.5%
2023$4,364+0.4%
2022$4,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16949, Page 1725Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 10534, Page 1970

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5188, Page 238

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4017, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1964