Skip to content

48 Dogwood LaneToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block233.09
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,040
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
40%
Improvement Value:$161,900
60%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,918+5.3%
2024$4,672-1.0%
2023$4,719+0.4%
2022$4,698+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 17000, Page 982Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5708, Page 784

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4924, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1965