Skip to content

23 Dogwood LaneToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Date
Nov 7, 2010

Property Information

Block233.10
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,102
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$294,100
75%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931+5.5%
2024$6,572+7.8%
2023$6,097+0.5%
2022$6,069+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964