Skip to content

111 Larch DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2012

Property Information

Block233.10
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,183
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
36%
Improvement Value:$181,400
64%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,164+5.3%
2024$4,906+7.8%
2023$4,551+0.4%
2022$4,531+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 10291, Page 1212

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 4565, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1965