Skip to content

124 Mount LaneToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 28, 2020

Property Information

Block233.10
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,350
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$209,100
68%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,632+5.3%
2024$5,351+4.3%
2023$5,131+0.4%
2022$5,108+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,350DeedBook 18325, Page 1538Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12636, Page 645

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4819, Page 518

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 3771, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1964