Skip to content

136 Mount LaneToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Jul 27, 1990

Property Information

Block233.10
Lot90
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,378
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$179,100
64%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+5.3%
2024$4,831+2.6%
2023$4,709+0.4%
2022$4,688+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4850, Page 803

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4504, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1965