Skip to content

47 Almond DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block233.11
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,593
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$241,500
72%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+5.3%
2024$5,808+15.6%
2023$5,023+0.4%
2022$5,001+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 16847, Page 1529Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 16689, Page 1474Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 16592, Page 1952Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5314, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1967