Skip to content

107 Beechtree DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block233.11
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,800
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$241,600
72%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+5.3%
2024$5,809+18.1%
2023$4,919+0.4%
2022$4,897+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 13065, Page 422

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5583, Page 937

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3838, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1966