Skip to content

104 Leaf LaneToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block233.12
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,459
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
34%
Improvement Value:$186,000
66%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,102+5.3%
2024$4,847+1.9%
2023$4,756+0.4%
2022$4,735+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft1,459DeedBook 18157, Page 1327Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 13451, Page 398

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4567, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1967