Skip to content

2 Cherry CourtToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block233.12
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,407
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
34%
Improvement Value:$272,700
66%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+5.3%
2024$7,178+14.2%
2023$6,287+0.4%
2022$6,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 10787, Page 1196

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10097, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1967