Skip to content

3 Cherry CourtToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 2, 2012

Property Information

Block233.12
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,784
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
28%
Improvement Value:$273,800
72%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+5.3%
2024$6,574+16.4%
2023$5,650+0.4%
2022$5,626+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15161, Page 725

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 14462, Page 1272

Property Built

Built

Year Built: 1968