Skip to content

132 Leaf LaneToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block233.12
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,593
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
29%
Improvement Value:$225,200
71%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+5.3%
2024$5,491+22.5%
2023$4,484+0.4%
2022$4,464+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11728, Page 1554

Property Built

Built

Year Built: 1968