Skip to content

135 Mount LaneToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block233.12
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,363
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
32%
Improvement Value:$206,700
68%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,515+5.3%
2024$5,240+0.9%
2023$5,193+0.4%
2022$5,170+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964